TC Portakal TV

Uyan Türkiye! Paramız Bakın Nereye Gidiyormuş. İzlemeyen Paylaşmayan Kalmasın….

Uyan Türkiye! Paramız Bakın Nereye Gidiyormuş. İzlemeyen Paylaşmayan Kalmasın….

Merkez Bankası’ndan emekli olanlara bağlanan aylıklar dudak uçuklatıcı cinsten Vakıflar Genel Müdürlüğü denetimlerine de mazhar olan konuda astronomik aylıklar Merkez Bankası Çalışanları Vakfı aracılığı ile yapılıyor.

Merkez Bankası (MB) Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, elde ettiği gelir ile Türkiye’nin en büyük finansal kuruluşlarından birisi konumunda.

Merkez Bankası’ndan emekli olanlara Emekli Sandığı’ndan aldıkları emekli maaşı haricinde vakıftan da emekli maaşı ödeniyor. Sadece buradan alınan bir aylık maaş tutarı 31 bin 500 yeni lirayı buluyor. Merkez Bankası’nın yüzde 54,7 hissesi ise Hazine’ye ait bulunurken vakfın sermaye büyüklüğü 6 milyar tl civarında. vakfın üyelerinin ortalama olarak 400-500 bin tl’lik birikimi bulunuyor. bazı isimlerde bu rakam 1,5 milyon liraya kadar çıkıyor. vakıf üzerinden alınan en düşük emekli maaşı 1.600 lira. bu rakam üst düzey isimlerde 30 bin türk lirası’nı aşabiliyor. 70’in üzerindeki emeklinin maaşı ise 10 bin ile 31 bin yeni lira arasında. vakfın kuruluşundan önce bankadan emekli olanlara her yıl genel kurul tarafından belirlenen miktarda aylık yardım yapılıyor. sağlık yardımı hesabı’ndaki limiti biten üyelerden hayati önemi haiz hastalığı bulunanların tedavi giderleri vakfın sağlık fonu’ndan karşılanıyor. emekli üyelerin yoğun olarak yerleşmiş bulunduğu illerde dinlenme evleri açılıyor. doğal âfetlerde zarar gören üyelerine yardım yapılıyor. emekli üye, eş ve çocuklarının vefatları halinde cenaze giderleri karşılanıyor. üyelerine kendi kaynaklarından kredi veren vakıf, üyelerin zaruri ihtiyaçlarının ucuza temini, evlenme, doğum, çocuklarının öğrenim gibi giderlerini karşılamak amacıyla uygun faizle ödünç vermek veya gerekli diğer girişimlerde bulunabiliyor.

Kaynak; Portakal TV

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ